Kapat

Bakkaldı şimdi 150 çalışan ile devam ediyor

Anasayfa
Başarı Hikayeleri Bakkaldı şimdi 150 çalışan ile devam ediyor
sabahattin aslantürk hikayesi

Sebahattin AslanTürk Bakkal olarak başladığı çalışma hayatına şimdi, 150 çalışan ile devam ediyor. Girişimci başarı hikayelerimize, El emeği göz nuru bir işletme ile girişimcilik hayatına devam eden, Sebahattin Aslantürk kurduğu firma cirosu bugün 550 milyon liraya yakın!

Arslantürk Tarım Ürünleri Sanayi İhracat ve İthalat AŞ Genel Müdürü Sebahattin Arslantürk yaptığı açıklamada, dedesinin ticarete 1950’li yıllarda Trabzon’un Araklı ilçesine bağlı Ayvadere köyünde bakkal işleterek başladığını, burada aynı zamanda fındık alım satımı da gerçekleştirdiğini biliniyor.

Babasının ise 1960-1983 yılları arasında Samsun’da fındık başta olmak üzere ticaretle uğraştığını anlatan Arslantürk, babasının ilk fındık kırma tesisini Araklı ilçesinde 1983 yılında kurduğunu belirtti. Arslantürk, 1993 yılında şirketin başına geçtiğini ifade ederek, 1996 yılında ilk ihracatı Almanya’ya gerçekleştirdiklerini aktardı.  İkinci fındık kırma fabrikasını yine ilçede 1999 yılında faaliyete geçirdiklerini dile getiren Arslantürk, bu fabrika bünyesindeki işleme tesisi yetersiz kalınca 2001 yılında aynı bölgede yeni işleme tesisi kurduklarını söyledi.

Arslantürk, ihracata başladıktan sonra hızlı şekilde büyüdüklerine işaret ederek, “Türkiye’nin en çok fındık ihracatı yapan 6’ncı firması durumundayız. Büyümeye devam ediyoruz ve bundan sonrasında da büyüyeceğiz. Var olan hacmimizi genişletiyoruz. Tesislere gelişen teknolojiyi de adapte ederek tüketicinin ihtiyacı olan kaliteli ürünü hazırlayabilmek için ne gerekiyorsa yapıyoruz” demişti.

50 Ülkeye ihracat yapıyor

Çoğunluğu AB üyesi olmak üzere yaklaşık 50 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini belirten Arslantürk, “Bu ülkelerde 300 civarında müşteriye hitap diyoruz. Biz diğer firmalar gibi az sayıda odaklı bir yapıda değiliz, tam aksine daha geniş yelpazede çalışıyoruz. Bu da bizim büyümemizin önünü açıyor. Fındık alan her yerde varız” dedi

Arslantürk, yılda 10 bin ile 13 bin ton arasında iç fındık ihraç ettiklerini vurgulayarak, “Fındık üretim miktarına bağlı olarak değişmekle birlikte şirketin yılda 80 ila 100 milyon dolar arasında ihracat geliri söz konusu. Firmanın 2016 yılı cirosu 532 milyon lira civarında” değerlendirmesinde bulundu.

İlk ihracata başladığımız zaman 365 günün 200 günü hep dışarıdaydım. Dünyayı ülke ülke, müşteri müşteri dolaştık. Fındık sektörü aslında oligopol yapısı olan bir sektör. Türkiye’de bakıyorsunuz 10 ihracatçı toplam ihracatın yüzde 85’ini yapıyor. Karşı tarafa bakıyorsunuz 10 ithalatçı yüzde 80’ini yapıyor. Öyle bir yapıda sektör. O var olan pazarda bizim büyüme şansımız yoktu. Fındığın en büyük alıcı ülkesi Almanya ve herkes o pazarda. Biz onun yerine alternatif pazarlarla ihracata başladık.

Daha sonrasında meyveleri gelmeye başladı. Örneğin biz son 3 yılda artık dünyayı dolaşmıyoruz, müşteri bize geliyor. Bugün gelinen nokta, işte o altyapının verdiği sonuç. Bundan sonrası için hedefimiz ilk 5’in içinde yer almak. Öyle çok da abartılı gitmiyoruz, firma kendi gücünü, o gücün etrafında yapabileceklerini biliyor ve o boyutta gidiyor. Bizim amacımız müşteriye istediği ürünü, istediği zamanda, istediği kalitede verebilmek ve yüzde yüz güvenle bunu sağlamak. O hedef doğrultusunda bugün firma, dünyada tanınır noktaya geldi.

kaynak: habertürk

Bir önceki içeriğimiz olan Nevzat Aydın 80 Bin USD Sermayeyi 589 Milyon USD yaptı başlıklı güncel makalemizde Nevzat Aydın, yemek sepeti değeri ve Yemek sepeti personele 27 milyon dolar hakkında genel bilgiler verilmektedir.

YAZIMIZA OYN VERİN
Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsorlu Bağlantılar