Allaattin Ceceli’nin girişim hikayesi

tarafından
168
Allaattin Ceceli’nin girişim hikayesi

Alaattin Ceceli Kimdir?

Alaattin Ceceli 1930 Yılında Çankırı’da dünyaya gelmiştir.  9 yaşlarında Çankırı’dan Ankara’ya gelen Ceceli ticari hayatına çok küçük yaşlarda başlamış. Testi ile su satışı yaparak para kazanmaya başlamış bir girişimcidir. Bugün Milyonlarca lira ihracat yapan ve yüzlerce kişiye istihdam sağlayan şirketlerin temelini atmıştır.

Çok fazla kişi tarafından bilinmese de Türkiye’ye hizmet etmiş başarılı iş adamlarındandır.  Alaattin Ceceli’nin kurduğu şirketler içinde Emek boru, Ceceli okulları ve Ceceli Tel gibi bir çok firma bulunmaktadır. Geçmişten günümüze Demir çelik sektörünün gizli kahramanları içinde bulunan Alaattin Ceceli Fazla göz önünde bulunmayı sevmeyen mütevazi bir yaşam içindedir.

Vatani hizmetini bitirdikten sonra ticaretin hep içinde bulunan Ceceli Simit bile satmıştır. Bugün şirketlerinin Değerinin milyonlarca dolar olmasındaki en büyük başarısı çok çalışarak, hiç vazgeçmeden ve dürüst bir ticari faaliyetlerde bulunmasından kaynaklanır. Askerden sonra Hukuk fakültesine başlamış fakat çalışma hayatı nedeni ile tamamlayamamıştır. Bir yakının yanında divan ve somya üretimi yapan Ceceli Demir çelik sektörüne girmek için Ailesinin tarlasını satıp başladığı bilinmektedir. Aynı tarlaları işleri büyütünce ödediği fiyatın birkaç katını ödeyerek geri almıştır.

1975 yılında Alaattin CECELİ ticarethanesinin şirketleşmesi ile ortaya çıkan Ceceli Demir Sanayi ve Ticaret A.Ş. uzun yıllardır hizmet veren bir Türk markası haline gelmiştir.

Alaattin Ceceli’nin İş hayatındaki Sırları

Kendi Ağzından Alaattin Ceceli’nin Başarısı ve iş hayatında başarılı olabilmek için çizdiği yolu okuyunuz.

“Aslında kararlılık var, insanları kandırmamak var, insanlara yalan söylememek var, insanların birbirlerine ihtiyacı olduğunu bilmek var, en bilgisiz adama da ihtiyacınız var,  muhtaçsınız ona da, en bilgilisine de… Bu insanlara muhtaç olduğunuzu bilirseniz ona göre davranırsınız, güven duyarlar size ve onlar da size ona göre davranırlar.”