Kapat

Alçı Sıva uygulayıcısı Ustalık Belgesi

Anasayfa
Meslek incele Alçı Sıva uygulayıcısı Ustalık Belgesi

Alçı Sıva uygulayıcısı Yeterlilik belgesi özellikle kurumsal firmalar personel çalıştırırken istemeye başlamış. Devlet nazarında bu iş için MYK Tarafından belirlenen şartlar kapsamında yapılan uygulamalı sınav ile verilmektedir. Alçı Sıva uygulayıcısı Yeterlilik belgesi hakkında detaylı olarak sizler için inceledik.

Alçı Sıva uygulayıcısı Yeterlilik belgesi verilmesindeki amaç; alçı sıva uygulayıcısının niteliklerinin belirlenmesi ve belgelendirilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Bu bakımdan alçı sıva uygulayıcısının bilgi, beceri ve davranışlarının tanımlanması amaçlanmıştır.

Alçı Sıva uygulayıcısı Ustalık Belgesi alınma şekli

Alçı Sıva Uygulayıcısı (Seviye 3) Ulusal Yeterliliğine göre belgelendirme amacıyla yapılacak ölçme ve değerlendirme, gerekli çalışma şartlarının oluşturulduğu sınav ve belgelendirme merkezlerinde veya çalışma sahalarında, teorik ve uygulamalı sınav şeklinde olacaktır. Kişi yeterlilik birimlerini ayrı ayrı alabileceği gibi talep etmesi halinde hepsinin bir arada verilmesi de mümkündür.
Teorik sınav dört seçenekli çoktan seçmeli sorular, doğru –yanlış ifade soruları ve boşluk doldurma sorularından oluşur. Ancak doğru- yanlış ifade soruları ile boşluk doldurma sorularının sayısı toplamı toplam soru sayısının ¼’ünü geçemez.

Alçı sıva ustalığı Ustalık Belgesi Geçerlilik Süresi

Alçı Sıva ustalığı Ustalık belgesi geçerlilik süresi 5 yıldır. Belgeli kişinin yeterliliğinin devam ettiğini tespit etmek amacıyla belgenin geçerlilik süresi içerisinde en az bir kez performans izleme raporu hazırlanır. Performans yeterliliğinden başarısız olan kişilerin belgeleri iptal edilebilir.

Belgenin iptalini gerektirecek bir durum oluşmaması ve belge geçerlilik süresi boyunca kişi ile ilgili belgelendirme kuruluşuna performansa ilişkin şikâyet gelmemiş olması durumunda alçı sıva uygulayıcısı fiili olarak toplam 18 ay çalıştığını belgelendirildiğinde, belgenin süresi 5 yıl daha uzatılır. Süre dolduktan sonra 10 yıl süre sonunda belgenin süresini uzatmak isteyen kişiler, uygulamalı sınava girerek belge süresini uzatabilir.

Alçı sıva uygulaması Ustalık belgesi Ölçme ve Değerleme şekilleri

iki aşamadan yapılan Alçı sıva uygulaması Ustalık belgesi alabilmek için teorik sınav ve Performansa dayalı sınav şeklinde aşamaları vardır.

A) Teorik Sınav:Bu birim kapsamında en az 25 soruluk çoktan seçmeli test, doğru – yanlış ifade soruları ve boşluk doldurma sorularını içeren yazılı sınav uygulanmalı ve aday tarafından en az %60 başarı sağlanmalıdır. Soru başı ortalama süre 1,5–2 dakika olarak öngörülmelidir. Sınav soruları, teorik sınav kapsamında ölçülmesi öngörülen tüm öğrenme çıktılarını ve başarım ölçütlerini ölçebilecek şekilde tasarlanmalıdır.

B) Performansa Dayalı Sınav: Belirlenen sürede sınavdan en az %80 başarı sağlanmalıdır. Uygulama sınavı  ile ölçülmesi öngörülen başarım ölçütlerinin tamamı her bir aday için söz konusu sınav ile ölçülmelidir

c) ölçme ve değerlemeye esas diğer hususlar: Teorik ve uygulama sınavının her ikisinden de başarılı olma şartı aranır. Sınavların herhangi bir bölümünden başarısız olan kişi bir yıl içinde başarısız olduğu bölümden yeniden sınava girebilir. Bir yıl içerisinde bu hakkını kullanmadığı takdirde yeniden her iki sınava da girmek zorundadır. Bölümlerin herhangi birinden iki defa başarısız olan kişilerin tekrar sınava girebilmesi için sınavda başarısız olduğu bölüm/konularla ilgili eğitim alması zorunludur.

Konu ile alakalı detaylandırılmış videolu anlatım aşağıdadır.

 

Bir önceki içeriğimiz olanOkul Kantin ihalesine girmek başlıklı güncel makalemizde kantin işletmeciliği, kantincilik belgesi ve okul kantin ihalesi hakkında genel bilgiler verilmektedir.

YAZIMIZA OYN VERİN
Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsorlu Bağlantılar